KLINIKA KARDIOLOGII I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
Serdecznie witamy na stronach internetowych Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Olsztynie.
Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych jest specjalistycznym Ośrodkiem leczenia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W Klinice znajduje się 25 łóżek, 4 z nich to łóżka Intensywnej Opieki Kardiologicznej.
Klinika prowadzi działalność leczniczą, dydaktyczną i naukową w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych. Ośrodek dysponuje pracowniami diagnostycznymi (Echokardiografii, Badań Holterowskich i EKG, Testów wysiłkowych, Ergospirometrii, Ultrasonografii i Nieinwazyjnych Badań Naczyniowych), ponadto prowadzi Specjalistyczną Kardiologiczną Poradnię Przyszpitalną, oraz ściśle współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacji Kardiologicznej USK.
Zespół Kliniki składa się z doświadczonych lekarzy klinicystów posiadających specjalizacje z chorób wewnętrznych, kardiologii, hipertensjologii.Koordynatorem Kliniki jest dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii.
Nasze zainteresowania kliniczne i naukowe związane są przede wszystkim z diagnostyką i leczeniem chorych z przewlekłą niewydolnością serca, chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca i z zatorowością płucną. Prowadzimy także diagnostykę i leczenie powikłań kardiologicznych u pacjentów z chorobą nowotworową.
Klinika prowadzi badania naukowe u chorych z przewlekłą niewydolnością serca i zatorowością płucną oceniające nowe możliwości diagnostyki i leczenia. Prowadzi także badania oceniające wpływ nowych metod żywienia człowieka na zahamowanie miażdżycy i występowanie powikłań sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z chorobami układu krążenia. Dodatkowo zajmuje się badaniami eksperymentalnymi w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej.
W Klinice prowadzone są zajęcia dydaktyczne z chorób wewnętrznych i kardiologii dla studentów Wydziału Lekarskiego UWM w Olsztynie. Bardzo ważnym elementem działalności Kliniki są aktywne Studenckie Koło Naukowe: Internistyczno-Kardiologiczne (opiekun dr hab. n. med. Leszek Gromadziński), oraz Kardioonkologiczne (opiekun dr. n. med. Maciej Żechowicz).
Kierownik Kliniki
-
dr n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Miłośnicka Barbara
Lekarze kliniki
- dr n. med. Beata Moczulska - specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog
- dr. n. med. Maciej Żechowicz – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
- lek. Paulina Nowek - kardiolog
Lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych
- lek. Sylwia Leśniewska
- lek. Michał Smoliński
- lek. Paulina Stempniewska-Gałecka
- lek. Klaudia Samsel
- lek. Natalia Jaje - Rykowska
- lek. Patryk Zastawny
- lek. Dominika Stępniak
- lek. Alicja Stankiewicz
ODDZIAŁ CHIRURGII SZCZĘKOWO-TWARZOWEJ
Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej jest specjalistycznym, 10-łóżkowym oddziałem szpitalnym zajmującym się leczeniem chorób w obrębie twarzoczaszki i szyi.
Lekarze Oddziału oprócz działalności klinicznej, prowadzą również działalność dydaktyczną dla studentów Wydziału Lekarskiego Warmińsko- Mazurskiego Uniwersytetu Medycznego w Olsztynie, jak również pracują w Specjalistycznej Poradni Chirurgii Szczękowo- Twarzowej przy Szpitalu Uniwersyteckim.
Zakres działalności oddziału
- Wady szczękowo-twarzowe
- Urazy twarzoczaszki (złamania środkowego i dolnego piętra twarzy, złamania oczodołów w tym rekonstrukcje kości oczodołów z wykorzystaniem przeszczepów kości własnej i przeszczepów alloplastycznych z wykorzystaniem planowania komputerowego i wydruku modelu 3D, lecenie wczesnych i późnych następstw urazów).
- Nowotwory łagodne i złośliwe twarzoczaszki z natychmiastową rekonstrukcją w tym rekonstrukcją mikronaczyniową.
- Zaniki kości szczęk (z zastosowaniem przeszczepów kości własnej i materiałów kościozastępczych)
- Choroby gruczołów ślinowych, głównie ślinianek podżuchwowych i przyusznych z ewentualną rekonstrukcją nerwu twarzowego.
- Stany zapalne twarzoczaszki- swoiste i nieswoiste.
- Choroby zatok szczękowych
- Choroby zatok obocznych nosa
- Stany zapalne tkanek miękkich twarzy
- Rekonstrukcje ubytków poresekcyjnych
- Torbiele zębopochodne i niezębopochodne, w tym torbiele rozwojowe z jednoczasową rekonstrukcją ubytków przeszczepami.
- Torbiele boczne szyi
- Rekonstrukcja dna oczodołu
W Oddziale pracują doświadczeni lekarze specjaliści, stale podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe na kursach krajowych i zagranicznych. Wszyscy lekarze są członkami Europejskiego Towarzystwa chirurgów szczękowo-twarzowych (EUROFACES) oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgów szczękowo-twarzowych (POLFACES).
W Oddziale prowadzone są badania naukowe w zespole z lekarzami laryngologii oraz mgr logopedii. Tematyka zainteresowań badawczych to: wykorzystanie druku 3D w nowoczesnych technikach rekonstrukcyjnych głowy i szyi, nowoczesne metody rekonstrukcyjne tkanki kostnej, zmiany w tkankach kostnych u pacjentów przewlekle leczonych kwasem zoledronowym, zmiany w układzie stomatognatycznym i w konsekwencji zmiany foniatryczne u pacjentów z nowotworami głowy i szyi.
Lekarze Oddziału prowadzą czynne szkolenia przed i podyplomowe młodszych kolegów. Dużą wagę przywiązujemy również do ścisłej współpracy ze studeckim Kolem Naukowym Chirurgii Głowy i Szyi Kalos Kagathos (opiekun: prof. Kukwa oraz dr n. med. Anna Dudzińska-Filkiewicz.
Koordynator Oddziału
- dr n. med. Anna Dudzińska-Filkiewicz
Pielęgniarka Oddziałowa: Danuta Zawalich
Lekarze Oddziału
- lek. stom. Leszek Dudziński
- lek. stom. Romulad Muczyń
- lek. dent. Joanna Krysztopik
Lekarze rezydenci
- lek. dent. Anna Batia
- lek. dent. Tomasz Rafałko
KLINIKA OTORYNOLARYNGOLOGII, CHORÓB GŁOWY I SZYI
W Klinice Otorynolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie prowadzona jest diagnostyka i leczenie schorzeń z zakresu otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Zabiegi operacyjne obejmują wszystkie procedury z zakresu otorynolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi. Klinika zapewnia kompleksową diagnostykę w zakresie:
- zaburzeń oddychania w czasie snu – z rejestracją parametrów czynnościowych w czasie snu.
- drożności dróg oddechowych – z rejestracją parametrów czynnościowych w ciągu dnia, cefalometria, tomografia stożkowa
- stanu narządu słuchu z oceną endoskopową (audiologia kliniczna), szumów usznych i niedosłuchu
- zawrotów głowy i zaburzeń równowagi
- diagnostyki rynologicznej i alergologicznej z oceną endoskopową
- zaburzeń z zakresu foniatrii z oceną stroboskopową
- diagnostyki i leczenia nowotworów łagodnych i złośliwych głowy i szyi
W Klinice wykonywane są miedzy innymi:
- operacje otologiczne: rekonstrukcji błony bębenkowej i pozostałych części aparatu przewodzącego dźwięk jako: tympano i ossikuloplastyka, operacyjne leczenie otosklerozy, rekonstrukcja jamy pooperacyjnej po operacji radykalnej; 4-ro warstwowo z płatem skórnym,, implanty BAHA
- operacje nosa : septoplastyka, konchoplastyka, nasoantrostomia dolna,
- endoskopowa chirurgia zatok przynosowych: (FESS) ze szczególnym uwzględnieniem zatoki klinowej
- chirurgiczne leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu
- endoskopowe leczenie zaburzeń drożności dróg łzowych
- endoskopowa dekompresja nerwu wzrokowego po urazach oczodołu oraz operacje guzów oczodołu,
- interdyscyplinarna chirurgia podstawy czaszki: diagnostyka i leczenie płynotoków, operacje guzów podstawy czaszki i oczodołu z wykorzystaniem technik endoskopowych i nawigacji śródoperacyjnej
- leczenie operacyjne guzów łagodnych i złośliwych oraz patologii gruczołów ślinowych – przede wszystkim ślinianki przyusznej
- chirurgia rekonstrukcyjna nerwu twarzowego i asymetrii twarzy
- chirurgiczne leczenie porażeń nerwów czaszkowych i guzów w obrębie głowy i szyi
- leczenie szumów usznych oraz niedosłuchów
- chirurgiczne leczenie choroby Meniere'a z przecięciem nerwu przedsionkowego przez środkowy dół czaszki oraz metodą transympanalnego podawania leków.
- w obrębie szpary głośni: mikrochirurgia krtani –usuwanie zmian z fałdów głosowych, fonochirurgia,
- diagnostyka i leczenie zaburzeń emisji głosu, porażeń strun głosowych, zwężeń pod i nad głośniowych, arytenoidektomia, laterofiksacja strun głosowych
- operacje onkologiczne głowy i szyi z przesunięciem uszypułowany płatów z sąsiedztwa -płata mięśnia piersiowego większego oraz przenoszenie płatów z mikro rekonstrukcją naczyniową
Czynne Pracownie na terenie Kliniki:
- Pracowania Otoneurologiczna – ocena stanu narządu równowagi, badanie VNG, przepływów naczyniowych z ocean obrazowania,
- Pracowania Audiologiczna:
- a) Audiometria tonalna, słowna, testy nadprogowe
- b) Audiometria impedancyjna (tympanometria, odruchy strzemiączkowe)
- Pracownia Obiektywnych i Elektrofizjologicznych Badań Narządu Słuchu:
- a) Otoemisja akustyczna (SOAE, TEOAE, DPOAE)
- b) Słuchowe Potencjały Wywołane (ABR, MLR, EcoG i inne)
- Pracowania Polisomnograficzna – Ocena zaburzeń oddychania podczas snu
- Pracowania Drożności Górnych Dróg Oddechowych – czynnościowe badanie z maską
- badanie ciśnień powstających podczas oddychania i jego zaburzeń w tym ich diagnostyka oraz ocena,
Oddział Kliniczny Otorynolaryngologii to miejsce, gdzie promuje się najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia schorzeń głowy i szyi. Nowoczesna aparatura w salach operacyjnych, intensywnej terapii i pracowniach zapewnia świadczenia usług na właściwym poziomie.
Ponadto Klinika zajmuje się działalnością naukową, badawczą i dydaktyczną. W Klinice prowadzi się zajęcia ze studentami Medycznego Uniwersytetu Warmińsko –
Mazurskiego.
Koordynator Kliniki
- dr n. med. Hanna Zajączkiewicz prof. UWM
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Rzeszotarska Beata
Lekarze Kliniki
- prof.dr hab. n. med. Andrzej Kukwa
- lek. Maciej Michałowski
- lek. Beata Kielak
- lek. Ireneusz Wojciechowski
Lekarze rezydenci
- lek. Leszek Cichosz
- lek. Katarzyna Zasadzińska
- lek. Bartosz Karwat
- lek. Natalia Jarmołowicz-Aniołkowska
Kwalifikacja na przyjęcie do Kliniki odbywają się wyłącznie osobiście!
Codziennie w godz. 8:00- 9:00 w budynku Przychodni, poradnia otorynolaryngologiczna, pokój 144 (bez wcześniejszej rejestracji).
Proszę zabrać ze sobą skierowanie do szpitala, dokumenty medyczne dotyczące schorzeń laryngologicznych (do operacji zatok - płytę z badaniem TK lub MRI) oraz nazwy przyjmowanych leków.
---------------------------------------------------------
Po odbiór wyników prosimy zgłaszać się do sekretariatu kliniki
we wtorki oraz piątki w godz. 10:00 - 12:00
Klinika Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej
Klinika Chirurgii jest specjalistycznym Ośrodkiem leczenia operacyjnego zdarzeń ogólnochirurgicznych z wykorzystaniem mało inwazyjnych technik chirurgicznych ze szczególnym uwzględnieniem laparoskopii i torakoskopii.
Klinika dysponuje 17 łóżkami w salach jedno-, i trzy- osobowych wyposażonych w nowoczesne łóżka sterowane elektrycznie oraz osobne węzły sanitarne dostosowane dla osób niepełnosprawnych, a także salą pooperacyjną trzy-łóżkową w pełni monitorowaną.
Klinika realizuje zadania w ramach kontraktu NFZ, a także działalność naukową i dydaktyczną w ramach Katedry Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej UWM.
Klinika jest także Ośrodkiem referencyjnym Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w zakresie szkolenia podstawowego oraz zaawansowanych procedur laparoskopowych dla chirurgów.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie operacji tarczycy, laparoskopowego leczenia otyłości olbrzymiej, choroby refluksowej przełyku, przepuklin pachwiny oraz przepuklin brzusznych a także chirurgii kolorektalnej. Korzystamy z nowocześnie wyposażonego Bloku Operacyjnego oraz szerokich możliwości nowoczesnej diagnostyki naszego szpitala.
Pracujemy w zespole interdyscyplinarnym dla dobra naszych chorych, którym oferujemy swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie z życzliwością.
Kierownik Kliniki: dr n. med. Marek Kowalczyk
Pielęgniarka Oddziałowa: lic. piel. Agnieszka Choromańska
Lekarze Kliniki:
- dr n. med. Wiesław Pesta
-
dr n. med Waldemar Kurpiewski
-
dr n. med. Wit Juśkiewicz
-
lek. Jacek Lasocki
-
lek. Łukasz Dyśko
-
lek. Łukasz Klepacki
Lekarze Rezydenci:
-
lek. Krzysztof Batia
- lek. Aleksandra Bentkowska
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest 6 łóżkowym oddziałem zajmującym się leczeniem pacjentów w stanach krytycznych i zagrażających ich życiu. Spełnia wszystkie wymogi pod względem wyposażenia sprzętu, prowadzenia diagnostyki i leczenia wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia
W Oddziale pracują doświadczeni lekarze specjaliści , ciągle podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe na kursach krajowych i zagranicznych., co skutkuje osiągnięciem certyfikatu międzynarodowych.
Klinika zajmuje się m.in.:
- Leczeniem pacjentów niestabilnych hemodynamicznie-zawał, wstrząs kardiogenny, ostrą zdekompensowaną niewydolnością krążenia
- Stanami zagrożenia życia, NZK, zespołami poresuscytacyjnymi
- Ostrą niewydolnością wielonarządową : Ostra niewydolność trzustki, ostra niewydolność nerek,
- Okołooperacyjną terapią chorych z wysokim ryzykiem znieczulenia i leczenia chirurgicznego
- CUCM i inne patologie OUN(udary, guzy, stan padaczkowy..)
- Zatruciami hipotermią
- Śpiączkami
- Ciężkimi zaburzeniami wodno-elektrolitowymi , kwasowo- zasadowymi -(mocznica, cukrzyca i inne)
- Krwotokami , wstrząsem krwotocznym
- Wstrząsem septycznym
- Identyfikacją i przygotowaniem dawców narządowych
- Terapią z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury niezbędnej do wsparcia/zastąpienia funkcji narządów
- Zaawansowanym monitorowaniem pacjenta
- Oddział charakteryzuje się inwazyjnością procedur
- Wielodyscyplinarnością, gromadzeniem , przetwarzaniem , analizą wielu danych w możliwie najkrótszym czasie
- Zakażeniami szczepami wielolekoopornymi
- Stosowaniem protokołów leczniczych, skal prognostycznych oceniających w sposób bieżący stan ogólny chorego oraz jego przytomność
- Transplantologia
- Dializoterapią w systemach: CVVHD, CVVHDF, z antykoagulacją heparynową oraz Ci-Ca
- Dializą albuminowa
- Plazmaferezą ( MPS)
Kierownik Kliniki
- dr n.med. Lidia Glinka
Pielęgniarka Oddziałowa: Jolanta Januszkiewicz
Lekarze Kliniki
- lek. Radosław Borysiuk specjalista anestezjologii i Intensywnej Terapii
- lek. Izabela Mażewska specjalista anestezjologii i Intensywnej Terapii
- lek. Izabela Budzisz specjalista anestezjologii i Intensywnej terapii
- lek. Tomasz Gąsiorek specjalista anestezjologii i Intensywnej terapii
- lek. Małgorzata Braczkowska specjalista anestezjologii i Intensywnej terapii
- lek. Anastazja Karakina
- lek. Marek Nasiłowski
- lek. Adam Kuczys
- lek. Joanna Choińska
- lek. Magdalena Czajkowska
- lek. Ewa Ciemniewicz
Lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji
- lek. Iwona Golińska
Klinika Neurologii
Koordynator
- prof.dr hab. n. med. Marcin Mycko – specjalista neurolog
Lekarze
- dr n. med. Beata Zwiernik – specjalista neurolog
- lek. Anna Żurawska - specjalista neurolog
- lek. Dębowski Łukasz – specjalista neurolog
- lek. Tomasz Siwek- specjalista neurolog
- lek.Tomasz Drozd
Lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji
- Marta Gimeła-Dargiewicz- lekarz rezydent w trakcie specjalizacji
- Katarzyna Kozak-Siarkou lekarz rezydent w trakcie specjalizacji
- Marzena Malec - lekarz rezydent w trakcie specjalizacji
- Karolina Dutkowska- Kuźma – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji
- Bądzelewska Maria- lekarz rezydent w trakcie specjalizacji
Klinika Neurochirurgii
Kierownik kliniki
dr hab. n. med. Monika Barczewska, prof. UWM
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Małgorzata Wojtkowska
Lekarze kliniki
- prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz
- lek. Andrzej Sobieraj
- dr n. med. Krzysztof Dięgiel
- dr n. med. Mariusz Sowa
- dr n. med. Łukasz Grabarczyk
- lek. Mateusz Skomorowski
- lek. Anna Maruszewska
- lek. Przemysław Nagórka
- lek. Zbigniew Franca
- lek. Safwan Bayassi
- lek. Wojciech Pulka