Rozmiar tekstu

11 marca 2023 w Olsztynie odbyła się I Warmińsko-Mazurska Konferencja Nadciśnienia Tętniczego - wydarzenie historyczne, bo to pierwsza taka konferencja poświęcona wyłącznie tematyce nadciśnienia w naszym województwie.

Kto nie był, może żałować! Frekwencja zaskoczyła organizatorów i wykładowców. Mimo zimowej aury przybyło aż 115 osób.

Na wstępie jako konsultantka wojewódzka w dziedzinie hipertensjologii przedstawiłam dane dotyczące nadciśnienia tętniczego. Pokazałam m.in., że częstość występowania nadciśnienia tętniczego u dorosłych jest największa w powiecie działdowskim, a najmniejsza w powiatach gołdapskim i elbląskim. W naszym województwie odbywa się rocznie ok. 400 tys. porad pacjentów z powodu NT w POZ i znacznie mniej w AOS (ok 3,5 tys.). Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni i dostępność pacjentów do specjalistów znacznie wzrośnie.

Ogłosiłam otwarcie Poradni Nadciśnienia Tętniczego w USK, która funkcjonuje od 1.02.2023.

Pokazałam również, które leki hipotensyjne są w naszym województwie stosowane najczęściej.

Następnie w dwóch sesjach występowali kolejno nasi znakomici prelegenci:

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz, konsultant krajowy w dziedzinie hipertensjologii, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie przedstawił nam aktualne wytyczne leczenia nadciśnienia tętniczego.

Dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UWM w Olsztynie, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych w USK w Olsztynie, przedstawił jak radzić sobie z leczeniem nadciśnienia tętniczego u pacjentów w wieku podeszłym.

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie uświadomił nas o problemie nadciśnienia tętniczego wśród młodych dorosłych.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii w GUM przedstawił jak postępować z chorym z nadciśnieniem tętniczym w okresie udaru mózgu i jak chronić pacjentów przed demencją.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Stompór, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym wyjaśnił nam odmienności w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i przewlekłą chorobą nerek.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie wygłosił wykład na temat hipercholesterolemii u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym.

Po każdej sesji było mnóstwo pytań do wykładowców, komentarzy i dyskusji, a podczas przerwy wspaniała okazja do wspólnej wymiany doświadczeń.

Całe wydarzenie było relacjonowane przez olsztyńskie media: Gazeta Olsztyńska, Telewizja Kopernik i Radio Olsztyn.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji, a uczestnikom za udział w konferencji. Było to ogromne wyzwanie, ale Państwa obecność i zainteresowanie wynagrodziły trud przygotowań.

Przygotowania do kolejnej konferencji już ruszyły. Mamy potwierdzenie od kolejnych wspaniałych prelegentów na przyszły rok.

Już dziś zapraszamy serdecznie na II Warmińsko-Mazurską Konferencję Nadciśnienia Tętniczego, która odbędzie się 9 marca 2024 w Olsztynie.

Do zobaczenia!

dr n. med. Beata Moczulska

konsultantka wojewódzka

w dziedzinie hipertensjologii