Dnia 12.06.2013r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie planowany jest monitoring przez UE projektu współpracy transgranicznej „High quality surgery over borders“. Na podstawie niniejszego monitoringu przygotowany będzie raport z realizacji najciekawszych przedsięwzięć dla Komisji Europejskiej.
Projekt niniejszy realizowany jest pod kierownictwem naukowym Pana Prof. Dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza. W ramach projektu po stronie polskiej zakupione zostaną m.inn: wysokiej jakości symulator - Transgraniczne Centrum Treningowe Umiejętności Neurochirurgicznych oraz wysokiej jakości Transgraniczne Centrum Treningowe Umiejętności Pooperacyjnych.
Po stronie rosyjskiej partnerami sÄ… Uniwersytet Emmanuela Kanta oraz Regionalny Szpital Kliniczny w Kaliningradzie. W ramach projektu zrealizowane zostanie tam Transgraniczne Centrum Symulacji Laparoskopowych oraz Transgraniczne Centrum Symulacji Endoskopowych.
Warto podkreślić, że jest to pierwsze tej rangi międzynarodowe wydarzenie w ramach współpracy transgranicznej. Pierwsze przedsięwzięcie pomiędzy dwoma krajami w dziedzinie edukacji i zdrowia. W początkowej fazie zostaną utworzone po obu stronach granicy laboratoria szkoleniowe dla lekarzy i przeprowadzone zostaną szkolenia, następnie zorganizowane zostaną systemy edukacji w tych centrach.