OkreÅ›lenie instytucji determinuje wizja w okresie dÅ‚ugohoryzontalnym. OkreÅ›la ona aspiracje oraz drogi, kórymi jednostka ma podążać.
Misja jest naczelną zasadą jednostki, identyfikuje ona Szpital w strukturach wewnętrznych oraz na zewnątrz.

WIZJA:
„NaszÄ… WizjÄ… jest dążenie do przywracania zdrowia, niesienia ulgi cierpiÄ…cym oraz rozwój nauki i edukacji medycznej w nowoczesnej i wyspecjalizowanej Jednostce“

MISJA
„Nieść ulgÄ™, przywrócić zdrowie“

Dewiza jest credo Szpitala w formie sentencji. Definiuje ona zasadÄ™ ogólnÄ…, która nam ma przyÅ›wiecać. Historycznie wywodzi siÄ™ i Å‚Ä…czy z dewizÄ… rycerskÄ…, dewizÄ… herbowÄ…, dewizÄ… miasta. Np. dewiza Warszawy – Semper Invicta – zawsze niezwyciężona, czy dewiza osobista, np. Jana PawÅ‚a II – Totus tuus.
DEWIZA SZPITALA
„INVENIRE PRINCIPIUM“ – z Å‚ac. „odnależć źródÅ‚o“ (rozumiane szeroko, jako źródÅ‚o wiedzy, źródÅ‚o prawdy, źródÅ‚o nauki, źródÅ‚o dolegliwoÅ›ci pacjenta).

Logo jest graficznym przesÅ‚aniem i identyfikatorem jednostki. PeÅ‚ni rolÄ™ informacyjnÄ… na zewnÄ…trz oraz wiąże ludzi wewnÄ…trz organizacji. Daje przekaz emocjonalny. PodkreÅ›la i różnicuje organizacjÄ™.
LOGO SZPITALA
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, czyli litery „U“, „S“, „K“, jako logo sÄ… wpisane w tarczÄ™ okrÄ™gu, symbolizujÄ…cy dużą literÄ™ „O“, jak Olsztyn.  KoÅ‚o w swym ogólnym znaczeniu jest także symbolem nieskoÅ„czonoÅ›ci, doskonaÅ‚oÅ›ci, równowagi, harmonii i precyzji. W buddyźmie symbolizuje życie i odradzania. W islamie funkcjonuje, jako symbol wiecznoÅ›ci i sprawiedliwoÅ›ci.
Samo „S“ jest po Å›rodku i wychodzi z obrazu węża eskulapa (symbolu medycyny) opisanego na lasce Asklepiosa (symbolu sztuki lekarskiej). Litera „U“ jest po lewej, a litera „K“ po prawej jego stronie.
Logo swymi wymiarami oraz okrÄ…gÅ‚ym ksztaÅ‚tem, spójne jest z logo WydziaÅ‚u Nauk Medycznych Uniwersytetu WarmiÅ„sko-Mazurskiego w Olsztynie, co nawiÄ…zuje i jest bezpoÅ›rednim odniesieniem do zwiÄ…zków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie oraz  Uniwersytetu WarmiÅ„sko-Mazurskiego w Olsztynie.
Czcionka liter „U“ i „K“ oraz dewizy Szpitala jest zbliżona do historycznego wydaniu dzieÅ‚a Kopernika „O obrotach sfer niebieskich“ (ZaÅ‚Ä…cznik 1 poniżej). Dlatego też w logo jest tu wkomponowane podwójne koÅ‚o, co obrazuje orbity i także nawiÄ…zuje do wydania Kopernika. Podwójne koÅ‚o nawiÄ…zuje również swym ksztaÅ‚tem oraz okresem umiejscowienia do polskiej tarczy królewskiej Jagiellonów - jako wÅ‚adców koronnych Warmii (ZaÅ‚Ä…cznik 2 poniżej).

ZaÅ‚Ä…cznik 1, 2 O obrotach sfer niebieskich - rysunek orbit planet oraz Królewskiej Tarczy Polskiej – Jagiellonów XV-XVIw - królów Warmii jako części Korony Polskiej

W orbicie powstaÅ‚ej z drugiego koÅ‚a umieszczono na górze czcionkÄ… przypominajÄ…cÄ… dzieÅ‚o Kopernika (tak samo na górze) maksymÄ™ – INVINIRE PRINCIPIUM – jako dewizÄ™ wÅ‚asnÄ… Szpitala. Celem podkreÅ›lenia lokalizacji oraz zwiÄ…zku z miastem, uwypuklono nazwÄ™ Olsztyna po Å‚acinie - OLSTENSIS.
Kolor logo to nawiązujący do Ochrony Zdrowia granat na białym tle.

Logo Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie do pobrania.