Okre艣lenie instytucji determinuje wizja w okresie d艂ugohoryzontalnym. Okre艣la ona aspiracje oraz drogi, kórymi jednostka ma pod膮偶a膰.
Misja jest naczeln膮 zasad膮 jednostki, identyfikuje ona Szpital w strukturach wewn臋trznych oraz na zewn膮trz.

WIZJA:
„Nasz膮 Wizj膮 jest d膮偶enie do przywracania zdrowia, niesienia ulgi cierpi膮cym oraz rozwój nauki i edukacji medycznej w nowoczesnej i wyspecjalizowanej Jednostce“

MISJA
„Nie艣膰 ulg臋, przywróci膰 zdrowie“

Dewiza jest credo Szpitala w formie sentencji. Definiuje ona zasad臋 ogóln膮, która nam ma przy艣wieca膰. Historycznie wywodzi si臋 i 艂膮czy z dewiz膮 rycersk膮, dewiz膮 herbow膮, dewiz膮 miasta. Np. dewiza Warszawy – Semper Invicta – zawsze niezwyci臋偶ona, czy dewiza osobista, np. Jana Paw艂a II – Totus tuus.
DEWIZA SZPITALA
„INVENIRE PRINCIPIUM“ – z 艂ac. „odnale偶膰 藕ród艂o“ (rozumiane szeroko, jako 藕ród艂o wiedzy, 藕ród艂o prawdy, 藕ród艂o nauki, 藕ród艂o dolegliwo艣ci pacjenta).

Logo jest graficznym przes艂aniem i identyfikatorem jednostki. Pe艂ni rol臋 informacyjn膮 na zewn膮trz oraz wi膮偶e ludzi wewn膮trz organizacji. Daje przekaz emocjonalny. Podkre艣la i ró偶nicuje organizacj臋.
LOGO SZPITALA
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, czyli litery „U“, „S“, „K“, jako logo s膮 wpisane w tarcz臋 okr臋gu, symbolizuj膮cy du偶膮 liter臋 „O“, jak Olsztyn.  Ko艂o w swym ogólnym znaczeniu jest tak偶e symbolem niesko艅czono艣ci, doskona艂o艣ci, równowagi, harmonii i precyzji. W buddy藕mie symbolizuje 偶ycie i odradzania. W islamie funkcjonuje, jako symbol wieczno艣ci i sprawiedliwo艣ci.
Samo „S“ jest po 艣rodku i wychodzi z obrazu w臋偶a eskulapa (symbolu medycyny) opisanego na lasce Asklepiosa (symbolu sztuki lekarskiej). Litera „U“ jest po lewej, a litera „K“ po prawej jego stronie.
Logo swymi wymiarami oraz okr膮g艂ym kszta艂tem, spójne jest z logo Wydzia艂u Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmi艅sko-Mazurskiego w Olsztynie, co nawi膮zuje i jest bezpo艣rednim odniesieniem do zwi膮zków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie oraz  Uniwersytetu Warmi艅sko-Mazurskiego w Olsztynie.
Czcionka liter „U“ i „K“ oraz dewizy Szpitala jest zbli偶ona do historycznego wydaniu dzie艂a Kopernika „O obrotach sfer niebieskich“ (Za艂膮cznik 1 poni偶ej). Dlatego te偶 w logo jest tu wkomponowane podwójne ko艂o, co obrazuje orbity i tak偶e nawi膮zuje do wydania Kopernika. Podwójne ko艂o nawi膮zuje równie偶 swym kszta艂tem oraz okresem umiejscowienia do polskiej tarczy królewskiej Jagiellonów - jako w艂adców koronnych Warmii (Za艂膮cznik 2 poni偶ej).

Za艂膮cznik 1, 2 O obrotach sfer niebieskich - rysunek orbit planet oraz Królewskiej Tarczy Polskiej – Jagiellonów XV-XVIw - królów Warmii jako cz臋艣ci Korony Polskiej

W orbicie powsta艂ej z drugiego ko艂a umieszczono na górze czcionk膮 przypominaj膮c膮 dzie艂o Kopernika (tak samo na górze) maksym臋 – INVINIRE PRINCIPIUM – jako dewiz臋 w艂asn膮 Szpitala. Celem podkre艣lenia lokalizacji oraz zwi膮zku z miastem, uwypuklono nazw臋 Olsztyna po 艂acinie - OLSTENSIS.
Kolor logo to nawi膮zuj膮cy do Ochrony Zdrowia granat na bia艂ym tle.

Logo Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie do pobrania.